آداپتور دوربین مداربسته

آداپتور دوربین مداربسته از تجهیزاتی است که در عملکرد سیستم های مداربسته نقش اساسی دارد. عمر مفید و سلامت دوربین ارتباط مستقیمی با کیفیت و نوع آداپتور دوربین مداربسته دارد.

دوربین های مداربسته برای روشن شدن و ضبط تصاویر به نیروی برق نیاز دارند. وظیفه تامین برق سیستم های نظارتی با منبع تغذیه و آداپتور است. برقی که برای دوربین مداربسته استفاده می شود 12 ولت است. همانطور که حتما می دانید، ولتاژ برق شهری 220 است. به همین دلیل نمی توان مستقیم از برق شهری استفاده کرد. اگر دوربین مداربسته را مستقیما با برق شهری روشن کنید، می سوزد و هزینه خرید مجدد و یا تعمیرات را به شما تحمیل می کند. به همین دلیل باید از آداپتور برای تنظیم میزان ولتاژ برق استفاده کنید. در ادامه همراه ما باشید:

آداپتور دوربین مداربسته چیست؟

آداپتور یک منبع تغذیه است که ولتاژ برق را برای استفاده دستگاه های الکترونیکی کاهش می دهد. به این ترتیب از سوختن وسایل جلوگیری می کند. آداپتور به معنای تبدیل کننده است و در واقع وظیفه تبدیل ولتاژ برق را بر عهده دارد. آداپتور با تبدیل برق 220 ولت به 12 ولت، نیروی مناسب برای روشن شدن دوربین مداربسته را تامین می کند.

انواع آداپتور دوربین مداربسته

پبه طور کلی آداپتورها در دو نوع تولید و روانه بازار شده اند:

  1. آداپتور تک آمپری و یا مجزا
  2. آداپتور مرکزی و یا صنعتی

آداپتور مجزا و یا تک آمپری

استفاده از آداپتور تک آمپری هم دارای مزیت است و هم با ایراداتی همراه است. به عنوان مثال سوختن آداپتور دوربین مداربسته تنها همان دوربین متصل به خود را از کار می اندازد. سایر دوربین های مداربسته که به آداپتورهای دیگری وصل هستند به کار خود ادامه می دهند. استفاده از این آداپتور با افت ولتاژ همراه نخواهد بود. ایرادی که به این آداپتور وارد است هزینه بالا برای خرید و نصب آن ها است. زیرا برای هر دوربین مداربسته باید آداپتور مجزا تهیه کنید.</p>

آداپتور مرکزی و یا صنعتی

آداپتور مرکزی قادر است نیروی برق تمام دوربین های مداربسته پروژه را تامین کند. این نوع آداپتور دارای جریان آمپرهای متفاوتی است. مانند 5،10،15،20 و… شما می توانید با توجه به گستردگی پروژه خود، آداپتور مورد نیاز را نیز خریداری کنید. استفاده از آداپتور مرکزی مقرون به صرفه است زیرا نیاز به خرید آداپتورهای جداگانه برای هر دوربین مداربسته ندارید. تنها با استفاده از یک کابل مرکزی و یک آداپتور مرکزی می توانید نیروی برق مورد نیاز تمام دوربین های مداربسته را تامین کنید. فراموش نکنید که درصورت سوختن آداپتور دوربین مداربسته، تمام دوربین های پروژه از کار می افتند. اما از طرف دیگر عمر مفید این نوع آداپتور از آداپتور مجزا بیشتر است.

آداپتور دوربین مداربسته

دلیل سوختن آداپتور

 دقت کنید تا آداپتور در جایی که امکان سقوط دارد و یا در مجاورت آب قرار نگیرد. نکته مهم دیگر نوسانات برق شهری است. این مورد با استفاده از آداپتور بی کیفیت تشدید شده و احتمال سوختن آداپتور دوربین مداربسته را بالا می برد. بنابراین سعی کنید حتما آداپتور باکیفیت تهیه و استفاده کنید.

آداپتور دوربین مداربسته

تست دستگاه

اگر دوربین مداربسته روشن نشد و یا از کار افتاد بهتر است ابتدا آداپتور آن را تست کنید. چون ممکن است این اتفاق به دلیل سوختن آداپتور دوربین مداربسته باشد. برای انجام این کار دوربین مداربسته را با یک آداپتور دیگر که از سالم بودن آن مطمئن هستید، روشن کنید. اگر دوربین روشن شد به این معناست که آداپتور شما سوخته است. راه دیگری که برای تست سلامت آداپتور وجود دارد این است که آن را به برق وصل کنید. بعد از روشن شدن چراغ، آداپتور را خاموش کنید. دقت کنید که چه مدت زمانی طول می کشد تا چراغ آداپتور خاموش شود؟ هرچه این چراغ دیرتر خاموش شود یعنی آداپتور شما سالم و باکیفیت تر است.

نصب

>با توجه به اینکه در هر پروژه دوربین مداربسته در جای متفاوتی نصب می شود، مکان نصب منبع تغذیه نیز متفاوت است. برای نصب منبع تغذیه در یک پروژه بزرگ و در مکانی دورتر از دوربین مداربسته، از مبدل های نر و ماده استفاده کنید. اتصال منبع تغذیه به برق نیز به وسیله کانکتور انجام می شود. برای انجام این کار پایه های نر را به یکدیگر و پایه های ماده را نیز به هم متصل کنید. در نظر داشته باشید که اگر این پایه ها را جا به جا وصل کنید، دوربین مداربسته کار نخواهد کرد.

نکات مهم برای نصب

  • در قدم اول به شما پیشنهاد می کنیم که هنگام خرید، آداپتور نویزگیر را تهیه کنید. به این ترتیب در آینده کمتر شما را اذیت خواهد کرد.
  • اگر آداپتور و منبع تغذیه را در فضای باز تعبیه می کنید حتما آن را در یک محفظه یا رک قفل شونده قرار دهید. به این ترتیب آداپتور دوربین مداربسته و منبع تغذیه در اثر مجاورت با بارندگی و گرد و غبار دچار سوختگی و خراب شدن نمی شوند.
  • اگر آداپتور را در فاصله دور نصب می کنید حتما از مبدل نر و ماده استفاده کنید.

محصول با کیفیت؛ بالا بردن عمر مفید دوربین مداربسته

همانطور که در قسمت های پیش ذکر شد سیستم های نظارتی به برق 12ولت برای فعال شدن نیاز دارند. آداپتور دوربین مداربسته نیز وظیفه برق رسانی و تنظیم ولتاژ برق را بر عهده دارند. آداپتور دوربین مداربسته ممکن است گاهی بسوزد و از کار بی افتد. ضربه خوردن و یا رطوبت از جمله عواملی هستند که باعث آسیب به منبع تغذیه و آداپتور می شوند. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم این تجهیزات را در یک محفظه قرار دهید تا آسیب نبینند. همچنین برای اتصال منبع تغذیه به دوربین از مبدل نر و ماده استفاده کرده و برای اتصال آن به برق نیز کانکتور تهیه کنید. با رعایت این نکات می توانید از آسیب به آداپتور جلوگیری کرده و عمر مفید آن را افزایش دهید.

قصد خرید آداپتور دوربین مداربسته دارید؟ سیما حفاظ خزر با با بیش از 10 سابقه درخشان شمارا یاری می کند تا بهترین آداپتور را خریداری کنید. شما می توانید از طریق شماره 09120398602 با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید و رایگان مشورت کنید.